Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 13 April 2018 
Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 12 April 2018 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 11 April 2018 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 10 April 2018 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 10 April 2018 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 09 April 2018 
Year 5-6 - College Street Normal School - 29 March 2018 
Year 7-8 - College Street Normal School - 28 March 2018 
Year 5-6 - College Street Normal School - 28 March 2018 
Year 7-8 - College Street Normal School - 28 March 2018 
Year 5-6 - College Street Normal School - 28 March 2018 
Year 7-8 - College Street Normal School - 27 March 2018 
Year 7-8 - Whanganui Intermediate - 22 March 2018 
Year 5-6 - Whanganui Intermediate - 22 March 2018 
Year 7-8 - Whanganui Intermediate - 21 March 2018 
Year 5-6 - Levin Intermediate School - 21 March 2018 
Year 7-8 - Levin Intermediate School - 20 March 2018 
Year 5-6 - Feilding Intermediate - 09 March 2018 
Year 7-8 - Feilding Intermediate - 08 March 2018 
Year 5-6 - Dannevirke South School - 08 March 2018 
Year 7-8 - Dannevirke South School - 07 March 2018 

Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 13 April 2018

RankTeam NameSchool
1CSNS CreatorsCollege Street Normal School
1Fordell ForcesFordell School
3MSS Light Refractors Manchester Street School
4Kop SuperstarsKoputaroa School
4LSS (Lytton Street Solvers)Lytton Street School
6Kumeroa 1Kumeroa School
6South StormersDannevirke South School
8Hunterville 1Hunterville School
9Turitea TechnosTuritea School
9North ForceLevin North School
11Fairfield FlinkersFairfield School (Levin)
12EngineersNewbury School

Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 12 April 2018

RankTeam NameSchool
1Bits 'n' BobsMonrad Intermediate
2Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
3Whakarongo BrainboxesWhakarongo School
3The BytesRuahine School
5Opiki Problem8orOpiki School
6Mathematical TitansBrunswick School
6Hunterville 1Hunterville School
8EPROMatesPalmerston North Intermediate Normal
9Turtle TakedownRoss Intermediate
10North Street School Feilding 1North Street School
11Kop Awesome 4sumKoputaroa School
12Whangaehu WhizzWhangaehu School

Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 11 April 2018

RankTeam NameSchool
1EngineersNewbury School
2CSNS CreatorsCollege Street Normal School
3Fordell ForcesFordell School
4Kop SuperstarsKoputaroa School
5Turitea TechnosTuritea School
5Fairfield FlinkersFairfield School (Levin)
7RSS ProTonsRussell Street School
8CSNS Geek SquadCollege Street Normal School
9Mighty ManakauManakau School
10ElectronicsNewbury School
11Opiki Solven8torOpiki School
12Kaitoke 1Kaitoke School (Wanganui)

Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 10 April 2018

RankTeam NameSchool
1EPROMatesPalmerston North Intermediate Normal
2Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
3Whakarongo BrainboxesWhakarongo School
4Whangaehu WhizzWhangaehu School
5Kop Awesome 4sumKoputaroa School
6Mathematical TitansBrunswick School
7Fordell ThinkersFordell School
8Uni-EngineersLevin Intermediate School
9Koputaroa XposKoputaroa School
10AllstarsLevin Intermediate School
11WIS PanthersWhanganui Intermediate
12St Georges 2St George's School

Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 10 April 2018

RankTeam NameSchool
1North ForceLevin North School
2South StormersDannevirke South School
3LSS (Lytton Street Solvers)Lytton Street School
3Kumeroa 1Kumeroa School
5MSS Light Refractors Manchester Street School
6Hunterville 1Hunterville School
7Winchester Mechanical MastersWinchester School
7Ashhurst TinkersAshhurst School
7Blue BlastersRuahine School
10Parkland Pro’soParkland School
10Whakarongo TornadoesWhakarongo School
12Kumeroa 3Kumeroa School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 09 April 2018

RankTeam NameSchool
1The BytesRuahine School
2Turtle TakedownRoss Intermediate
3Hunterville 1Hunterville School
4Bits 'n' BobsMonrad Intermediate
5North Street School Feilding 1North Street School
6Opiki Problem8orOpiki School
7SimpsonsPalmerston North Intermediate Normal
8TrollsNorsewood and Districts School
9South TechiesDannevirke South School
10Halcombe HawkesHalcombe Primary School
11Kumeroa 2Kumeroa School
12TechFIS7Feilding Intermediate

Year 5-6 - College Street Normal School - 29 March 2018

RankTeam NameSchool
1Turitea TechnosTuritea School
1CSNS Geek SquadCollege Street Normal School
3Opiki Solven8torOpiki School
4Parkland Pro’soParkland School
4Riverdale RobotronsRiverdale School (Palmerston North)
6Riverdale RocketsRiverdale School (Palmerston North)
7CSNS TechniciansCollege Street Normal School
8The Rusty RobotsSomerset Crescent School
9The Galactic RangersSomerset Crescent School
9Riverdale RadiatorsRiverdale School (Palmerston North)
9Thinker TinkersRoslyn School
12Riverdale RebelsRiverdale School (Palmerston North)

Year 7-8 - College Street Normal School - 28 March 2018

RankTeam NameSchool
1EPROMatesPalmerston North Intermediate Normal
2St Peter's CollegeSt Peter's College (Palmerston North)
2SimpsonsPalmerston North Intermediate Normal
4Turtle TakedownRoss Intermediate
5Spare brain?Palmerston North Intermediate Normal
6Mana WahineTe Kura Kaupapa Maori o Manawatu
7Ross PiratesRoss Intermediate
7Linton CampLinton Camp School
9The ScribblersRoss Intermediate
10KryptonitesPalmerston North Intermediate Normal

Year 5-6 - College Street Normal School - 28 March 2018

RankTeam NameSchool
1RSS ProTonsRussell Street School
2CSNS CreatorsCollege Street Normal School
2RSS ProTeamsRussell Street School
4Tunawai MastersWaituna West School
5CSNS MythbustersCollege Street Normal School
5The West ScientistsWaituna West School
7Electronic SuperstarsPoroutawhao School

Year 7-8 - College Street Normal School - 28 March 2018

RankTeam NameSchool
1Opiki Problem8orOpiki School
2NitrousNewbury School
3JetsNewbury School
4Geeky WarriorsRoslyn School
5MavericksNewbury School

Year 5-6 - College Street Normal School - 28 March 2018

RankTeam NameSchool
1ElectronicsNewbury School
2Whakarongo TornadoesWhakarongo School
3Winchester Mechanical MastersWinchester School
4CSNS Girl PowerCollege Street Normal School
4EngineersNewbury School
4Whakarongo ChampionsWhakarongo School
7West End TwoWest End School (Palmerston North)
7Carncot 1Carncot Independent School
9CSNS DecodersCollege Street Normal School
10St James 1St Jame's Catholic School
11St James 2St Jame's Catholic School
11West End OneWest End School (Palmerston North)

Year 7-8 - College Street Normal School - 27 March 2018

RankTeam NameSchool
1Bits 'n' BobsMonrad Intermediate
2Whakarongo BrainboxesWhakarongo School
3Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
4JIME with a silent 'e'Monrad Intermediate
5Kimbolton SchoolKimbolton School
6Tokomaru TakedownTokomaru School
7Waituna WaratahsWaituna West School
7Da BoizPoroutawhao School
9Tokomaru TaniwhasTokomaru School
10Tick TockersMonrad Intermediate
10Taitoko Tornado'sTaitoko School
12Carncot 2Carncot Independent School

Year 7-8 - Whanganui Intermediate - 22 March 2018

RankTeam NameSchool
1WIS PanthersWhanganui Intermediate
2The EngineersSt Anne's Catholic School (Wanganui)
5BBBCFaith City School
11The Smarta TeamFaith City School

Year 5-6 - Whanganui Intermediate - 22 March 2018

RankTeam NameSchool
2Fordell ForcesFordell School
2Kaitoke 1Kaitoke School (Wanganui)
5The CalculatorsBrunswick School
7St Anne's TinkersSt Anne's Catholic School (Wanganui)
7St Georges 2St George's School
7St Georges 1St George's School
10The Cog SquadAranui School (Wanganui)
12Techo KatsAranui School (Wanganui)

Year 7-8 - Whanganui Intermediate - 21 March 2018

RankTeam NameSchool
1Mathematical TitansBrunswick School
2Fordell ThinkersFordell School
3Whangaehu WhizzWhangaehu School
3St Georges 2St George's School
5Mechanical MinionsSt Anne's Catholic School (Wanganui)
5WIS Feisty FoxesWhanganui Intermediate
7St Georges 1St George's School
8WIS InventorsWhanganui Intermediate
9Rutherford RocketsRutherford Junior High
10Rutherford RacersRutherford Junior High
10St Georges 3St George's School
12Kaitoke 1Kaitoke School (Wanganui)

Year 5-6 - Levin Intermediate School - 21 March 2018

RankTeam NameSchool
1North ForceLevin North School
2Fairfield FlinkersFairfield School (Levin)
3Kop SuperstarsKoputaroa School
4The Makey MakersKoputaroa School
4Mighty ManakauManakau School
6Levin LegendsLevin School
6Fairfield FlyersFairfield School (Levin)
6East GirlzLevin East School
9Koputaroa PigangstersKoputaroa School
9The Kop BananasKoputaroa School
9Mean Green North MachinesLevin North School
9East CreatorsLevin East School

Year 7-8 - Levin Intermediate School - 20 March 2018

RankTeam NameSchool
1Uni-EnigineersLevin Intermediate School
2Koputaroa XposKoputaroa School
3AllstarsLevin Intermediate School
4Kop Smart PiranahsKoputaroa School
4Kop Awesome 4sumKoputaroa School
4Ohau StarsOhau School
4The eProsFairfield School (Levin)
4DominatorsLevin Intermediate School
4DominatorsManakau School
10Triple BsLevin Intermediate School
11The AtomsFairfield School (Levin)
12The Horsum MechanicsKoputaroa School

Year 5-6 - Feilding Intermediate - 09 March 2018

RankTeam NameSchool
1Ashhurst 2Ashhurst School
2Hunterville 1Hunterville School
3MSS Light Refractors Manchester Street School
3LSS (Lytton Street Solvers)Lytton Street School
5The RobonautsSt Joseph's School (Feilding)
5North Street School Feilding 1North Street School
7Ashhurst 1Ashhurst School
7MSS Stay +Manchester Street School
7Creation StationLytton Street School
10MSS Mechanical BrainsManchester Street School
11TechnobunniesBunnythorpe School
12Cyber KnightsSt Joseph's School (Feilding)

Year 7-8 - Feilding Intermediate - 08 March 2018

RankTeam NameSchool
1Halcombe HawkesHalcombe Primary School
2Hunterville 1Hunterville School
3TechFIS7Feilding Intermediate
3North Street School Feilding 1North Street School
5Ashhurst InvestigatorsAshhurst School
5TechFIS8Feilding Intermediate
7Kil-A-BytesSt Joseph's School (Feilding)
8Hunterville 2Hunterville School
9RongoteaRongotea School
10Ashhurst InnovatorsAshhurst School
11Sab-o-tageSt Joseph's School (Feilding)
12Halcombe HurricanesHalcombe Primary School

Year 5-6 - Dannevirke South School - 08 March 2018

RankTeam NameSchool
1Blue BlastersRuahine School
2Kumeroa 1Kumeroa School
3Kumeroa 3Kumeroa School
3South StormersDannevirke South School
5South StrikersDannevirke South School
5Huia Range 1Huia Range School
7Kumeroa 2Kumeroa School
8South ShakersDannevirke South School
9MountaineersNorsewood and Districts School
9AdventurersNorsewood and Districts School
11PioneersNorsewood and Districts School
11Pongaroa 1Pongaroa School

Year 7-8 - Dannevirke South School - 07 March 2018

RankTeam NameSchool
1The BytesRuahine School
2Kumeroa 2Kumeroa School
3South TechiesDannevirke South School
4TrollsNorsewood and Districts School
5Kumeroa 1Kumeroa School
5ElvesNorsewood and Districts School
7South TroopersDannevirke South School
8Huia Range 1Huia Range School
9VikingNorsewood and Districts School
10Weber 2Weber School
11Pongaroa 1Pongaroa School
12Weber 1Weber School